Uderzenia gorąca to najczęstszy objaw towarzyszący menopauzie. Wiele kobiet skarży się na tę dolegliwość w czasie przekwitania. Dowiedz się, co powoduje nagłe uderzenia gorąca.
Menopauza to czas wielkich zmian w kobiecym organizmie. Niestety jest to związane również z pogorszeniem samopoczucia, a to z kolei wpływa na jakość codziennego życia. Aż 85% kobiet w okresie przekwitania skarży się na uderzenia gorąca. To nie tylko najczęstszy, ale też najbardziej uciążliwy symptom klimakterium.
Menopauza – kiedy występuje?
Przekwitanie to naturalny proces, przez który przechodzi każda kobieta. Zazwyczaj pojawia się u kobiet pomiędzy 45. a 55. rokiem życiem. Związany jest z ustaniem funkcji rozrodczych kobiety i zahamowaniem procesu owulacji, a tym samym miesiączkowania. W organizmie dochodzi do wielu zmian, w szczególności hormonalnych. Jajniki przestają spełniać swoją funkcję, a tym samym organizm przestaje produkować żeńskie hormony tj. estrogen.
Stan ten wywołuje w kobiecym organizmie nieuniknione zmiany, które wpływają na ogólne samopoczucie. Większość kobiet doświadcza w tym czasie zmian nastroju, uderzeń gorąca, kołatania serca, zimnych potów czy nagłego wzrostu wagi.
Uderzenia gorąca – przyczyny
W czasie klimakterium dochodzi do zaprzestania produkcji hormonów kobiecych. Uderzenia gorąca, przyczyny powstawania tej dolegliwości był dokładnie sprawdzane przez wielu naukowców. Badania prowadzone nad nieprzyjemnymi objawami w okresie menopauzy wykazały, że niedobór estrogenu i FSH wpływa na stan naczyń krwionośnych i układu termoregulacyjnego. Dochodzi do zaburzeń wydzielania serotoniny, które mogą skutkować nagłymi falami ciepła z zimnymi potami włącznie.
Rozchwianie układu hormonalnego może trwać nawet kilka lat, dlatego tak ważne jest, by w tym czasie zadbać o siebie i złagodzić nieprzyjemne symptomy.
Menopauza a stan skóry
Niestety, menopauza i towarzyszące jej objawy, w tym szczególnie nagłe fale gorąca mogą źle wpływać na kondycję skóry. Zaprzestanie wydzielania hormonów żeńskich przyczynia się do zmniejszenia jej elastyczności i jędrności. Uderzenia gorąca, przede wszystkim te występujące nocą, zaburzają niezwykle ważny proces regeneracji skóry. Bezsenność może znacząco wpływać na kondycję skóry, która staje się bardzo wrażliwa, sucha i podatna na działanie czynników zewnętrznych. Bardzo sucha skóra twarzy wymaga wzmożonej pielęgnacji i stosowania odpowiednich kosmetyków nawilżających.
Jak zapobiec problemom skórnym w czasie menopauzy?
Przesuszona i pozbawiona blasku skóra jest często spowodowana niekontrolowanymi uderzeniami gorąca. Czy można zapobiec lub zniwelować tę nieprzyjemną dolegliwość? Aby ograniczyć i osłabić symptomy menopauzy, warto zwrócić szczególną uwagę na dietę i stosowane używki. Jeśli uderzenia gorąca są dla ciebie szczególnie uciążliwe, zadbaj o zbilansowana i urozmaiconą dietę. Powinna być lekkostrawna i zapewniać niezbędne witaminy i minerały. Nie bez znaczenia jest również czas spożywania posiłków – ważne, by jeść o ustalonych porach.
Używki takie jak alkohol i papierosy znacząco podnoszą ciśnienie, dlatego również lepiej całkiem z nich zrezygnować. Nie znaczy to jednak, że od czasu do czasu nie możesz pozwolić sobie na lampkę wina.
Uderzenia gorąca związane są z szeregiem zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas przekwitania. Ich częstotliwości nie da się przewidzieć, dlatego tak istotne jest w tym czasie, by zadbać o siebie w szczególny sposób. Jeśli jednak nie pomagają domowe sposoby, dobrze zasięgnąć porady specjalisty.
Podobne tematy