Peeling skóry głowy na sucho czy na mokro? Który z nich powinnam wybrać?

Peeling skóry głowy na sucho czy na mokro? Który z nich powinnam wybrać?

Istnieje wiele powodów, dla których możesz mieć suchą skórę głowy. W niektórych przypadkach może to być spowodowane podrażnieniem. W takim przypadku możesz chcieć użyć delikatnego szamponu i odżywki, aby rozwiązać ten problem. Staraj się unikać olejków eterycznych i substancji zapachowych, a szukaj składników, które ukoją skórę głowy.

Sucha skóra głowy

Suchy lub mokry peeling skóry głowy może być spowodowany przez wiele czynników, w tym klimat, genetykę i produkty do stylizacji. Jeśli skóra głowy jest wyjątkowo sucha, może produkować małe płatki i może być bardzo swędząca. Te płatki mogą również pojawić się na twarzy podczas ostrych pór roku. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby uzyskać ulgę w tej dolegliwości.

Najczęstszą przyczyną mokrego lub suchego łuszczenia się skóry głowy jest rozwój grzybów. Grzyb ten nie jest zakaźny, ale mimo to może powodować suchość i łuszczenie się skóry głowy. Oprócz łupieżu istnieją inne przyczyny suchości, w tym zaburzenia równowagi hormonalnej, nieregularne stosowanie szamponów i leków dostępnych bez recepty.

Aby zapobiec suchości, stosuj delikatny szampon i odżywkę. Wybierz produkt o pH 6,8 lub niższym. Możesz kupić paski wskaźnikowe pH, które pomogą Ci określić właściwy poziom pH dla Twoich włosów. Skóra na głowie jest naturalnie lekko kwaśna, więc niskie pH pomoże utrzymać właściwą równowagę bez jej pozbawiania.

Inną częstą przyczyną suchego lub mokrego łuszczenia się skóry głowy jest przerost drożdży. Ten grzyb żyje na prawie wszystkich skórach głowy, ale powoduje podrażnienia u osób, które go mają. Niektóre bakterie w skórze głowy mogą również powodować łupież. Suchy lub mokry peeling skóry głowy może być leczony szamponem leczniczym, a dobra płukanka może również pomóc.

Jeśli masz ciężkie przypadki suchego lub mokrego złuszczania się skóry głowy, powinieneś zobaczyć dermatologa. Wiele leków bez recepty na tę przypadłość nie będzie skutecznych w ciężkich przypadkach, więc upewnij się, że skonsultujesz się z dermatologiem przed użyciem jakichkolwiek nowych produktów. Domowe sposoby lub nieodpowiednie produkty mogą pogorszyć stan.

Inną opcją jest użycie nawilżacza, który może pomóc, jeśli skóra głowy jest nadmiernie sucha. National Psoriasis Foundation uznała ostatnio Dyson Pure Humidify+Cool za pierwsze urządzenie, które pomaga osobom z tym problemem. Ponadto, wiele osób stosuje również masażer skóry głowy z łuszczycą.

Mokra skóra głowy

Główną przyczyną suchego lub mokrego złuszczania się skóry głowy jest nagromadzenie oleju na skórze głowy. Olej ten jest produkowany przez gruczoły łojowe, które pomagają utrzymać wilgotność skóry głowy. Gdy gruczoły te są nadmiernie aktywne, łój gromadzi się i powoduje powstawanie lepkiej warstwy na skórze głowy. Ta tłusta warstwa jest znana jako łupież mokry.

Aby zmniejszyć suchość, stosuj delikatne szampony i odżywki. Szukaj pH poniżej 6,8. Jeśli nie jesteś pewna, kup pasek wskaźnika pH. W ten sposób będziesz mogła stwierdzić, czy szampon lub odżywka odpowiednio odkażają skórę głowy, nie pozbawiając jej przy tym paska.

Innym powodem, dla którego skóra głowy staje się sucha, jest zmiana klimatu. W niektórych miejscach pogoda jest wyjątkowo sucha lub zbyt wilgotna. Inną przyczyną może być genetyka lub nadmierna ekspozycja na słońce. Ta ekstremalna suchość może powodować małe płatki i swędzenie. Może również spowodować, że włosy będą wypadać i wyglądać bez życia.

Aby pozbyć się mokrej lub suchej skóry głowy, musisz najpierw zidentyfikować źródło problemu. Jeśli masz suchą skórę głowy, to jest to nagromadzenie martwych komórek skóry na skórze głowy. To nagromadzenie nazywane jest również łojotokowym zapaleniem skóry.

Jeśli masz suchy lub mokry peeling skóry głowy, powinnaś skupić się na nawilżaniu skóry głowy. Możesz to zrobić stosując łagodne szampony i odżywki. Możesz także zmniejszyć częstotliwość mycia szamponem, jeśli Twoja skóra głowy jest wyjątkowo wrażliwa. W obu przypadkach, jeśli Twój stan jest poważny, będziesz musiała skonsultować się z dermatologiem.

Olejki eteryczne do suchej lub mokrej skóry głowy

Na rynku można dziś znaleźć różne olejki eteryczne do leczenia łupieżu. Są one uważane za najbardziej naturalny sposób ochrony skóry głowy. Olejki te mogą być stosowane na dotkniętym obszarze, aby złagodzić swędzenie i płatki. Możesz również użyć ich do leczenia skóry głowy, która jest sucha lub swędząca.

Olejek eteryczny z lawendy pochodzi z rośliny lawendy, która pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i południowej Francji. Zawiera związki, które pomagają uspokoić skórę głowy i odpędzić grzyby. Olejek z drzewa herbacianego, pozyskiwany z drzewa Melaleuca alternifolia, wykazuje skuteczność w zwalczaniu rozwoju bakterii i grzybów. Może również pomóc w łagodzeniu objawów łuszczycy.

Olej jojoba to kolejna opcja w leczeniu suchego lub mokrego peelingu skóry głowy. Ten olej nośny jest delikatny i szybko się wchłania. Jest również niekomedogenny, więc nie spowoduje żadnych problemów. Inną opcją jest olej z awokado, który ma doskonałe właściwości absorbujące. Nie będzie czuć się tłusto i jest również bogaty w olejki eteryczne.

Olejek z drzewa herbacianego może być dobrym wyborem w leczeniu suchego lub mokrego peelingu skóry głowy. Ma właściwości przeciwbakteryjne i antybakteryjne, może zwalczać grzyby, bakterie i wirusy. Roślina ta była szeroko uprawiana przez rdzennych mieszkańców Australii. Jej olejek pozyskuje się poprzez destylację parową świeżych liści i drewna. Otrzymany płyn jest bladożółty i ma świeży kamforowy zapach.

Olejki eteryczne to także świetny sposób na poprawę stanu włosów. Po zmieszaniu z olejkami nośnymi mogą pomóc odżywić i wzmocnić włosy. Olejki eteryczne mogą nawet dodać blasku i wilgoci suchym włosom i skórze głowy. Olejki te mogą być również dodawane do codziennego szamponu lub odżywki. Możesz również zmieszać olejki eteryczne z innymi olejkami nośnymi, aby stworzyć nawilżającą maseczkę na noc.

Ważne jest, aby pamiętać, że olejki eteryczne powinny być rozcieńczone przed nałożeniem na skórę. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś użyć 15 kropli olejku eterycznego na sześć do ośmiu łyżek stołowych oleju nośnego. Zbyt skoncentrowane olejki eteryczne mogą powodować reakcje alergiczne.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *