Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć przed wyborem peelingu do skóry głowy. Po pierwsze, należy zastanowić się, czy dana dolegliwość jest przyczyną suchości skóry. Na przykład osoby, które cierpią na egzemę lub łuszczycę, często doświadczają łuszczenia się skóry głowy. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną Twojej suchej skóry głowy jest choroba skóry, odwiedź dermatologa.
Peelingi z kwasem salicylowym to szybki i wygodny sposób na złuszczenie zewnętrznych warstw skóry. Kwas rozbija wiązania, które utrzymują komórki skóry razem. Komórki te następnie złuszczają się. Zabieg ten jest wystarczająco delikatny dla większości typów skóry i może być wykonywany samodzielnie w domu lub przez profesjonalistę. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zaplanować serię peelingów.
Szampon z kwasem salicylowym to dobry wybór, jeśli cierpisz z powodu suchych płatów skóry głowy. Złamie on te płaty suchej skóry, jednocześnie zwiększając ilość wilgoci w tym obszarze. Ponadto, kwas ten może być skuteczny w leczeniu łupieżu, częstej dolegliwości skóry głowy. Łupież to swędząca, łuszcząca się wysypka, która może gromadzić się na włosach i ramionach.
Kwas salicylowy jest składnikiem rozpuszczalnym w oleju, który pomaga skórze pozbyć się martwych komórek skóry. Pomaga to złagodzić dolegliwości takie jak łupież i łojotokowe zapalenie skóry. Odblokowuje również pory wypełnione nadmiarem nagromadzonego naskórka.
Chociaż możesz stosować w domu szampon z grubym lub drobnym kwasem salicylowym, przed użyciem go na skórę głowy powinnaś skonsultować się z dermatologiem. U niektórych osób kwas wywołuje podrażnienia i nie mogą one stosować go na co dzień. Twój dermatolog może przepisać inną formułę.
Podobnie jak w przypadku innych form kwasu salicylowego, ten zabieg może powodować łagodny rumień po zabiegu. Należy unikać stosowania zabiegu, jeśli masz choroby wątroby lub nerek.
Lekkie lub grube peelingi chemiczne
Lekki lub gruby peeling chemiczny może poprawić wygląd skóry głowy i skóry. Roztwór chemiczny jest nakładany na dotknięty obszar za pomocą gąbki, wacika lub gazy. Po nałożeniu roztworu pacjent może odczuwać uczucie szczypania lub rozgrzania. Roztwór chemiczny jest następnie zmywany wodą. Po usunięciu roztworu chemicznego na obszar ten nakładany jest łagodzący balsam. Roztwór chemiczny można zneutralizować roztworem neutralizującym skórę, który pomaga przywrócić równowagę PH skóry.
Aby uzyskać odpowiedni peeling chemiczny dla Twojego typu skóry, dermatolog najpierw oceni Twoją skórę i obszar, który będzie poddawany zabiegowi. Następnie zaleci odpowiedni peeling chemiczny w oparciu o kolor skóry, problemy pielęgnacyjne i cele końcowe. Podczas gdy lekkie peelingi chemiczne są bezpieczne dla większości typów skóry, osoby o ciemniejszej karnacji są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia przebarwień po peelingu.
Głębsze peelingi sięgają głębiej w skórę, często do skóry właściwej siateczkowej. Głębsze peelingi prawie zawsze pozostawiają skórę jaśniejszą od koloru wyjściowego i zazwyczaj pozostawiają piegi zamiast opalenizny. Z tego powodu, głębsze peelingi nie są zalecane dla osób o wrażliwej skórze. Głębokość i ilość peelingu powinna być dokładnie obliczona i nałożona czaszkowo. Głębokość peelingu powinna być proporcjonalna do grubości naskórka.
Peelingi chemiczne są często wykonywane w domu. Produkty te działają na poprawę wyglądu skóry, ale mogą być bolesne i powodować reakcje skórne. Z tego powodu przed zastosowaniem tych produktów należy bezwzględnie skonsultować się z dermatologiem. Jeśli peelingi chemiczne są wykonywane przez kogoś, kto nie jest wykwalifikowany, wyniki mogą być nieprzewidywalne, a czasem nawet niebezpieczne.
Podrażnienia kwasu salicylowego na wrażliwą skórę
Kwas salicylowy jest silnym składnikiem antybakteryjnym, ale jest również znany z wywoływania podrażnień skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniego produktu, aby uniknąć niepożądanych reakcji. Używaj środków czyszczących zawierających kwas salicylowy tylko zgodnie z zaleceniami producenta. Unikaj dostania się produktu do oczu lub ust, a także stosowania go na obszarach o uszkodzonej skórze. Jeśli po zastosowaniu preparatu wystąpią podrażnienia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem dermatologiem lub farmaceutą.
Kwas salicylowy jest tolerowany przez większość osób, ale może powodować podrażnienie i wysuszenie skóry, jeśli masz skórę wrażliwą. Kwas ma za zadanie usuwać nadmiar oleju, ale osoby z suchą skórą mogą odczuwać ściągnięcie, podrażnienie skóry lub ogólne uczucie podrażnienia.
Kwas salicylowy jest często stosowany w produktach do oczyszczania skóry, aby pomóc w leczeniu trądziku. Jego działanie polega na odblokowaniu zablokowanych porów skóry, zmniejszeniu obrzęku i zaczerwienienia oraz obkurczeniu pryszczy. Dodatkowo może rozluźnić zgrubiałą skórę, dzięki czemu można ją łatwo usunąć.
Kwas salicylowy może być również łagodnym środkiem złuszczającym, co oznacza, że będzie delikatnie rozbijał martwe komórki skóry, wspierając odnowę komórek skóry. Ta substancja chemiczna działa również jako środek keratolityczny, który rozluźnia wiązania między korneocytami zewnętrznej warstwy skóry. Działanie to pozwala skórze na naturalne złuszczenie i odblokowanie porów, co zapobiega powstawaniu przyszłych wykwitów trądzikowych.
Kwas salicylowy może być również stosowany w połączeniu z innymi alfa-hydroksykwasami, takimi jak kwas glikolowy. Chociaż zaleca się stosowanie więcej niż jednego chemicznego środka złuszczającego na raz, nie należy go nadużywać, ponieważ może powodować suchość i wrażliwość.
Skuteczność kwasu salicylowego na łuszczycę
Podczas gdy wielu pacjentów z łuszczycą znalazło sukces z kwasem salicylowym w leczeniu ich stanu, lek może mieć również skutki uboczne. Najlepiej stosować kwas salicylowy w warunkach kontrolowanych i dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza. Nie należy go stosować na uszkodzoną skórę lub wokół ust, nosa lub genitaliów. Należy również unikać stosowania kwasu salicylowego podczas fototerapii, ponieważ może on wchodzić w interakcje ze źródłem światła.
Skuteczność kwasu salicylowego w leczeniu łuszczycy budzi kontrowersje. Choć skuteczność leku wykazano w badaniach klinicznych, dowody są niejednoznaczne. W jednym z podwójnie ślepych badań, 6% kwas salicylowy był skuteczny w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej łuszczycy skóry głowy. W innym badaniu 20% kwas salicylowy w połączeniu z dipropionatem betametazu (BMP) był również skuteczny.
Kwas salicylowy jest stosowany jako lek miejscowy w leczeniu łuszczycy. Lek ten jest jednak najczęściej stosowany jako wzmacniacz maści miejscowych zawierających kortykosteroidy. W obecnym badaniu 0,1% kwas salicylowy w połączeniu z 0,1% maścią z takrolimusem zwiększał szybkość penetracji leczenia.
Miejscowo stosowany kwas salicylowy jest również skuteczny w leczeniu trądziku i innych problemów skórnych przebiegających z łuszczeniem się skóry. Odblokowuje zatkane pory skóry, obkurcza wypryski i rozluźnia zgrubienia, ułatwiając ich usunięcie. Nie należy go jednak stosować w przypadku brodawek płciowych.
Produkty miejscowe z kwasem salicylowym można kupić bez recepty. Można je znaleźć w różnych formach, w tym lotionów, pianek i smoły, roztworów do kąpieli i szamponów. Dostawca usług medycznych może pomóc ci zdecydować, który produkt jest najlepszy dla twojego rodzaju skóry i objawów.
Podobne tematy