Jeśli myślisz o uzyskaniu peelingu chemicznego na okolice intymne, jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć. Najpierw powinnaś skonsultować się z ginekologiem. On lub ona oceni wzrokowo twoje okolice narządów płciowych, a także zapyta cię o twoje zdrowie, wszelkie suplementy, które przyjmujesz i historię twoich partnerów seksualnych. W niektórych przypadkach może wykonać test na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli uważasz, że twoje złuszczanie może być spowodowane przez liszaj płaski, konieczna będzie biopsja skóry.
Peelingi chemiczne nie są dobre dla obszarów intymnych
Peelingi chemiczne nie są dobrym wyborem dla obszarów intymnych, ponieważ mogą powodować blizny w niektórych obszarach. Jednak blizny można zazwyczaj leczyć z dobrym skutkiem. Osoby o określonych typach skóry mogą być bardziej narażone na powstawanie blizn. Ci, którzy mają historię ognisk opryszczki, powinni poinformować swojego dermatologa przed zaplanowaniem procedury, aby zmniejszyć ryzyko. Osoby z keloidami lub zapaleniem skóry powinny również skonsultować się z dermatologiem przed poddaniem się peelingowi chemicznemu.
Peelingi chemiczne nie są dobrym rozwiązaniem dla osób z ekstremalnymi zmarszczkami, melasmą, plamami starczymi, piegami lub nierównym kolorytem skóry. Podobnie, zabieg ten może nie być skuteczny w zmniejszaniu wyglądu przedrakowych łuszczących się plam. Dermatolog powinien wykonać peeling chemiczny, aby określić, czy jest on odpowiedni dla Twojego typu skóry i Twoich osobistych preferencji.
Jeśli masz peeling chemiczny, nie powinieneś złuszczać się bezpośrednio po nim. Podrażni to skórę. Najlepiej odczekać co najmniej trzy dni po peelingu. Ponadto, nie należy złuszczać skóry przez kilka tygodni, jeśli zastosowano lekki peeling chemiczny. Jeśli jednak Twój peeling jest średni lub głęboki, powinnaś odczekać do miesiąca lub dłużej przed złuszczaniem.
Peelingi chemiczne są bezpieczne dla skóry, ale nie powinny być stosowane w okolicach intymnych. W niektórych przypadkach mogą być stosowane na skórze wrażliwej. Jeśli Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa, peelingi chemiczne najlepiej wykonywać u dermatologa. Twój dermatolog będzie znał odpowiednią ilość kwasu, która będzie dla Ciebie bezpieczna.
Lekki peeling chemiczny może powodować niewielkie zaczerwienienie i złuszczanie, ale efekty te powinny zniknąć w ciągu tygodnia. Natomiast średnio głęboki peeling może powodować pęcherze i reakcję przypominającą oparzenia słoneczne. Może być konieczne stosowanie miejscowych środków przeciwbólowych lub codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu. Po średnio głębokim peelingu chemicznym należy stosować makijaż, aby ukryć zaczerwienienie.
Ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych to kolejny powód, aby unikać peelingu chemicznego. Głębokie peelingi chemiczne są bardziej dotkliwe, a środek chemiczny, który jest używany, może również uszkodzić serce i nerki. W niektórych przypadkach fenol stosowany w głębokich peelingach chemicznych może powodować problemy z sercem, w tym nieregularne bicie serca. Procedura może również prowadzić do wydłużonego czasu rekonwalescencji. Twoja skóra może być również tymczasowo jaśniejsza lub ciemniejsza.
Efekty uboczne
Jeśli rozważasz wykonanie peelingu chemicznego na okolice intymne, powinnaś najpierw udać się do dermatologa. Procedury te mogą mieć kilka skutków ubocznych, w tym zaczerwienienie, wrażliwość na słońce i podrażnienie. Są szczególnie niebezpieczne dla osób o ciemnej karnacji, więc powinnaś rozważyć wybór zabiegu o mniejszym stopniu ścieralności. Dermatolog może określić właściwą głębokość peelingu dla konkretnego stanu skóry i zalecić plan leczenia, który odpowiada na konkretne potrzeby.
Podczas zabiegu na zmienioną chorobowo skórę nakładany jest roztwór chemiczny, który powoduje kontrolowane zrzucanie uszkodzonych komórek. Powstała warstwa skóry jest zazwyczaj gładsza, mniej pomarszczona i ma bardziej wyrównany koloryt. Po peelingu chemicznym, dotknięta skóra zostanie potraktowana maścią odżywczą i powinna się zagoić w ciągu kilku tygodni. Należy jednak unikać słońca przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko zmiany koloru.
W zależności od rodzaju peelingu chemicznego, niektórzy pacjenci mogą otrzymać znieczulenie. Ogólnie rzecz biorąc, lekkie peelingi chemiczne nie wymagają żadnych środków przeciwbólowych, ale średnie peelingi chemiczne mogą wymagać zastosowania środków uspokajających lub przeciwbólowych. Głębsze peelingi wymagają zastosowania sedacji ogólnoustrojowej lub znieczulenia ogólnego. Zabieg złuszczania rozpoczyna się od roztworu odtłuszczającego, który nakładany jest równomiernie na leczony obszar. Następnie stosuje się roztwór neutralizujący, aby zatrzymać reakcję chemiczną. Pacjenci są następnie odsyłani do domu, aby odzyskać siły.
W niektórych przypadkach peelingi chemiczne mogą powodować uczucie kłucia lub pieczenia, które zazwyczaj nie trwa długo. Mogą one również powodować wrażliwość skóry. Choć zdarza się to rzadko, należy natychmiast powiadomić dermatologa, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe reakcje lub jeśli zauważysz zmiany skórne w miejscu poddanym peelingowi.
Przed poddaniem się peelingowi chemicznemu należy unikać produktów zawierających retinoidy, doustne antybiotyki lub leki przeciwwirusowe. Dodatkowo, należy upewnić się, że obszar, który ma być poddany zabiegowi jest czysty i wolny od otwartych ran lub infekcji skórnych. Lekarz udzieli Ci szczegółowych instrukcji dotyczących rodzaju wykonywanego peelingu. W przypadku głębokich peelingów chemicznych, otrzymasz ogólne znieczulenie.
Przygotowanie
Zanim poddasz się peelingowi okolic intymnych, powinnaś wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, powinnaś przygotować się do zabiegu, przeprowadzając pełny wywiad medyczny. Obejmuje on rodzaj skóry, ewentualne alergie oraz przyjmowane leki. Ważne jest również, aby określić swój poziom stabilności psychicznej. Wreszcie, należy wiedzieć, czy można wziąć wolne od pracy podczas procedury.
Recovery
Po wykonaniu peelingu okolic intymnych będziesz musiała odpocząć i przestrzegać konkretnych instrukcji dotyczących pielęgnacji po zabiegu. Po pierwsze, należy unikać stosowania miejscowych kremów lub retinoidów na leczonym obszarze przez następne pięć dni. Należy również unikać przyjmowania doustnych antybiotyków lub leków przeciwwirusowych. Przez pierwsze dwa tygodnie po wykonaniu peelingu prawdopodobnie wystąpi pewne zaczerwienienie i podrażnienie. Niekomedogenny krem nawilżający może pomóc w przyspieszeniu procesu gojenia. Jeśli cierpisz z powodu bólu, może zostać przepisany miejscowy krem z hydrokortyzonem.
Intensywne ćwiczenia mogą nasilić proces zapalny i uczynić ten obszar jeszcze bardziej wrażliwym. Nadmierne pocenie się może również podrażnić leczony obszar i spowodować powstanie pęcherzy. Również pot uwięziony pod martwą skórą może powodować przedwczesny lifting i bliznowacenie. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o siebie po swoim peelingu, obszar ten będzie bardziej podatny na infekcje.
Po zabiegu peelingu lekarz przekaże konkretne instrukcje dotyczące pielęgnacji po zabiegu, oparte na rodzaju skóry i celach kosmetycznych. Instrukcje te mogą obejmować stosowanie specjalnych kremów do skóry, aby utrzymać ją gładką. Możesz doświadczyć obrzęku, zaczerwienienia i wrażliwości, ale ustąpią one po kilku dniach.
Czas rekonwalescencji zależy od głębokości i rodzaju wykonanego peelingu. Lekki peeling pozostawia łuszczenie się skóry przez 4 do 7 dni, natomiast średni peeling pozostawia skórę czerwoną i łuszczącą się przez około 5 do 7 dni. Z drugiej strony, głęboki peeling fenolowy pozostawi znaczne łuszczenie się skóry i zaczerwienienie. Może być również konieczne zażywanie leków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza.
Podobne tematy